Μετάβαση σε περιεχόμενο

Φωτογραφία

Moonshot by sigele

Καμία απάντηση σε αυτό το θέμα

#1 nikoss rocket

nikoss rocket

Προχωρημένος Ατμιστής

• Μέλη
  • 270 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε 26 Δεκέμβριος 2016 - 09:13 μμ

IMG_0292.jpg
IMG_0306.jpg

Ένας ωραίος άτμοποιητής σχεδιαστικά πολύ όμορφος πολύ δύσκολος ομως το στήσιμο ομολογουμένως Και παίρνει δύο αντιστάσεις .
Το έχω στην κατοχή μου περίπου 20 μέρες .
Από την λαχτάρα μου όταν το πρώτο πήρα ξεκίνησα στησίματα με kanthal Α1 26 ga και 28 ga.
Η πανωλεθρία ήτανε δεδομένη πρώτον διότι το σύρματα ήταν παντελώς λάθος γι' αυτό τον ατμόποιητή δεύτερον διότι το να βάλεις δύο αντιστάσεις ταυτόχρονα για εμένα φάνηκε πολύ δύσκολο .
Πήγα και αγόρασα σύρμα kanthal Α1 Clapton 26ga & 32ga Εφόσον δοκίμασα διάφορες παραλλαγές με 6, 5 και 4 σπείρες (2πλες) , καταφερα να πάρω το καλύτερο αποτέλεσμα στις 4 όχι όμως πάλι ικανοποιημένος φτιάχνοντας συνολικά αντίσταση 0,52Ω.
Πήγα σε ένα φίλο που έχει ήδη ατμησματος και το ζητησα κατάλληλο σύρμα για το συγκεκριμένο ατμοποιητή , μου πρότεινε και πήρα demon killer fused Clapton 26ga*2 & 32 ga.
Έφτιαξα (2πλη) αντίσταση με 5 σπείρες και μου βγήκε στα 0.29Ω .
Έχοντας πλέον ένα πολύ καλό αποτέλεσμα από το σύρμα μπορώ να σας πω ότι : βγάζει πάρα πολύ καλό ντουμάνι, σου δίνει πολύ καλή γεύση στον ατμό. Επίσης σε υγρα που έχουνε μέσα κρέμα πραγματικά τι νιώθεις .
Τον πήρα μεταχειρισμένο στα 20 € ενώ η κανονική του τιμή αν δεν κάνω λάθος είναι κοντά στα 42 € .
Εάν πάρεις το κολλάει με το Στήσιμο πράγμα που πιστεύω ότι ήδη το έχω κάνει δεν είναι τελικά πολύ δύσκολο το να στηθεί έχει όμως πάλι τις ιδιοτροπίες του, σίγουρα όταν αποφασίσεις να κάτσεις να το στήσεις σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να είσαι βιαστικός . Χρειάζεται σίγουρα να βάλεις αρκετό βαμβάκι για να μην έχεις διαρροές γιατί οι τρύπες του είναι αρκετά πολύ μεγάλες
Προς το παρόν έχει γίνει ο βασικός μου ατμοποιητής και είναι από τα χρήματα που δεν κλαίω καθόλου.

Και ένα video από ελληνική παρουσίαση
https://m.youtube.co...h?v=RUL1Yqu2Ynk
  • giorgos maniadakis, makis66 και tzifos_f1 αρέσει

Απαντήστε στο θέμα

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη

Καλωσήρθατε!
Για να έχετε πλήρη πρόσβαση κάντε εγγραφή.