Μετάβαση σε περιεχόμενο

Φωτογραφία

Αντιστάσεις σύρματα κ.ο.κ. απορίες

91 απαντήσεις στο θέμα

#1 nikoss rocket

nikoss rocket
  • Μέλη
  • 243 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε 03 Αύγουστος 2016 - 08:00 μμ

Φτιάχνοντας σήμερα την πρώτη δικιά μου αντίσταση πέρνωντας σύρμα kanthal Α1 0,30 μετά από 4,5,6 αποτυχημένες προσπάθειες κατάφερα και έφτιαξα αντίσταση στα 1,3Ω σε πυρο 2,5 με 5 στροφές. Για να είμαι ηλικρινης μου φάνηκε μικρό.
Φαίνεται όμως να δουλεύει.
Οι απορίες μου.
Τα μηχανήματα (mod) έχουν επιλογές συρμάτων TI,SS,NI
Τι εστι η κάθε μια ?
Τι σύρματα γενικά κυκλοφορούν στο εμπόριο ?
Για να φτιάξει κάποιος αντίσταση 0.5 , 1 , 1.5 τι σύρμα και ποσά mm πρέπει να είναι ?
Τι ρόλο παίζει η "τρύπα" και ποια διάμετρο πρέπει να έχει 2, 2.5, 3 ?
Η διάμετρος τις τρύπας παίζει ρόλο και στα Ω που θα βγει ?
Συνήθως μια έτοιμη κεφαλή κρατάει μέσο όρο εάν δεν κάνω λάθος 20mm το ίδιο ισχύει και για τις επισκευασιμες?

Είναι ένα περίπλοκο θέμα με πολλές ερωτήσεις (σας ζάλισα το ξέρω) όμως πιστεύω θα λύση πολλές απορίες σε νέους σας και εμένα

#2 giorgos maniadakis

giorgos maniadakis
  • Διαχειριστές
  • 1.587 Δημοσιεύσεις
  • LocationΙεραπετρα κρητη

Δημοσιεύθηκε 03 Αύγουστος 2016 - 09:05 μμ

Τά μοντ μέ ελέγχο θερμοκρασίας έχουν εκτός από τό power γιά σύρμα kanthal καί έξτρα τίς( Ni 200 νικέλιο ) ( Ti τιτάνιο ) ( SS ανοξείδωτο ατσάλι ) παιζει καί σέ ρύθμιση power , εκτός από αυτές τίς 4 επιλογές σέ πολλά mod υπάρχει πλέον καί ή έξτρα επιλογή τού tcr, πού μπορείς νά δουλέψεις και αλλα σύρματα εκτος απο τις προκαθορισμένες ρύθμισης τίς εταιρίας απλά εδώ πρέπει να γνωρίζεις τών θερμικό συντελεστή τού σύρματος..
Μεγάλη ποικιλία σέ πάχος σύρματα θά βρείς σε πολλά από τά παραπάνω πλήν τού Τιτανίου πού από όσο ξέρω μόνο σέ 0.29 mm υπάρχει στήν Ελλαδα...

Γιά χαμηλά ωμ θά χρειαστείς χοντροτερα σύρματα από 0.35 mm καί πάνω,. Γιά πάνω τού ωμ αντίστασης από 0.35 καί κάτω, Ή περισσότερη ατμιστες δουλεύουν από 0.28 mm έως 0.32 mm ...

Ή εσωτερική διάμετρος τού πυρήνα τίς αντίστασης παίζει ουσιαστικό ρόλο καί στά ωμ αλλά καί στήν ποσότητα βαμβακιού, πού διαμορφώνει ανάλογα καί τήν γεύση, μέ πειραματισμούς θά βρεις γιά τά δικά σού γούστα πόσες σπείρες ωμ καί διάμετρος,
Ή περισοτερη καί εδώ δουλεύουν από 2mm - 2.5 mm ...

Άν κατάλαβα εννοείς 20 έμελ γιά τό πόσο κρατάει μία εργοστασιακή αντίσταση ....
Προσωπικά εγώ αλλαζω αντίσταση καί βαμβάκι κάθε 3 ημέρες μέ κατανάλωση υγρού στά 30 έμελ, αλλά εδώ τό κόστος είναι μηδενικό έναντι στις εργοστασιακές αντίστασης + ότι τίς φτιάχνεις μόνος σού καί ξέρεις τί ποιότητα σύρμα καί βαμβάκι έχεις.... πράγμα πού στίς εργοστασιακές δέν ξέρεις....
Ή ζωή μίας αντίστασης θά εξαρτηθεί από το πόσο σκουρόχρωμα υγρά κάνεις, όσο ποιό σκούρα τόσο ποιό σύντομα αλλάζεις αντίσταση, καί τό αντίθετο.....

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
  • savo και nikoss rocket αρέσει

#3 nikoss rocket

nikoss rocket
  • Μέλη
  • 243 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε 03 Αύγουστος 2016 - 09:15 μμ

Τώρα με 5 στροφές και εσωτερική διάμετρο 2.5 έβγαλα 1.3 Ω.
Εάν κάνω 5 στροφές και διάμετρο 3 ανεβάζω η κατεβάζω τα Ω ?

#4 giorgos maniadakis

giorgos maniadakis
  • Διαχειριστές
  • 1.587 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε 03 Αύγουστος 2016 - 09:48 μμ

Φίλε Νίκο εδώ ένα καλό λινκ για να πειραματιστεί με τίς αντίστασης http://www.steam-engine.org/coil.asp
Επιλεγεις σύρμα ωμ πυρήνα καί σού δείχνει όλα αυτά πού ρωτάς

• makis66 και nikoss rocket αρέσει

#5 makis66

makis66
  • Διαχειριστές
  • 1.308 Δημοσιεύσεις
  • LocationΑν. Θεσσαλονίκη

Δημοσιεύθηκε 04 Αύγουστος 2016 - 03:10 πμ

Νίκο χοντρικά τα παρακάτω:

Όσο πιο χοντρό το σύρμα τόσο πιο λίγα Ohm σου δίνει.

Όσο πιο μακρύ το σύρμα (περισσότερες σπείρες ή μεγαλύτερη διάμετρο σπειρών) τόσο περισσότερα Ohm σου δίνει

Με το προγραμματάκι που σου έβαλε ο Γιώργος θα μπορέσεις να πειραματιστείς και να βγάλεις ακριβή αποτελέσματα, ανάλογα το σύρμα.

• giorgos maniadakis του αρέσει

Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου.

#6 savo

savo
  • Μέλη
  • 60 Δημοσιεύσεις
  • LocationMYK

Δημοσιεύθηκε 04 Αύγουστος 2016 - 10:17 μμ

Και μετά απ όλα αυτά που σου είπαν οι κύριοι πιο πάνω, κάνε ένα κόπο και διάβασε αυτό το πολύ ενδιαφέρον νήμα με τις πολύτιμες πληροφορίες που μας δίνει ο Shadockan.

watt- ohms-volts κλπ

Όλα αυτά είναι για να έχουμε ένα γενικότερο μπούσουλα, που μέσα από διαφορετικούς πειραματισμούς προσπαθούμε να βρούμε το ατμιστικό αποτέλεσμα που μας αρέσει σε συνδυασμό πάντα με τους ατμοποιητές που χρησιμοποιούμε.

• makis66, nikoss rocket και ATMISTHS αρέσει

#7 nikoss rocket

nikoss rocket
  • Μέλη
  • 243 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε 05 Αύγουστος 2016 - 12:30 πμ

Να ρωτήσω κάτι άλλο ποιο σύρμα θεωρείται εσείς καλό ;
Με νοιάζει να βγάζω από 1 έως 1.2Ω

#8 makis66

makis66
  • Διαχειριστές
  • 1.308 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε 05 Αύγουστος 2016 - 01:21 πμ

Nίκο 0,32mm (28AWG) αν μιλάς για Kanthal A1. :)

#9 giorgos maniadakis

giorgos maniadakis
  • Διαχειριστές
  • 1.587 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε 05 Αύγουστος 2016 - 07:43 πμ

Φίλε Νίκο γιά τά ωμ πού αναφέρεις, όπως αναγράφει καί Ο Μακης τό 0.32 mm πιάνει ένα πολύ καλό φάσμα ωμικής αντίστασής ...

Χωρίς αυτό νά αποτελεί απαράβατος όρος γιά λεπτότερα ή χοντροτερα σύρματα , Ο κάθε ατμιστής έχει καί τά δικά του προσωπικά γούστα καί τίς δικές τού απόψεις....

Μεγαλύτερη σημασία παίζει στό θέμα ωμ καί βατ Ο εκάστοτε ατμοποιητης πού έχουμε...

Δεν μπορείς νά ζητάς χοντρά σύρματα και αντίστασης sub ohm από ένα ατμοποιητη Π.Χ Phenomenon, ή από ένα Griffin κάτι αντίθετο τού sub ohm...

Στίς δικές σου απορίες καί ερωτήματα έχω περάσει καί εγώ ,. καί σχεδόν όλοι ή ατμιστική κοινότητα , ( ποιό σύρμα? ) ( Τί πάχος? ) ( Πόσα ωμ ) ( πόσα βατ ) καί πάει λέγοντας,. Μέ τήν πάροδο τού χρόνου διαβάζοντας πάρα πολλά περί αντιστάσεων καί τήν συνεχή ενασχόληση μάθαμε μερικά από τά περισότερα πράγματα γιά νά ατμιζουμε ξεχωριστά Ο κάθε ατμιστής μέ τών τρόπο πού αυτός νομίζει σωστό....

#10 higraf

higraf
  • Διαχειριστές
  • 406 Δημοσιεύσεις
  • LocationΘεσσαλονίκη

Δημοσιεύθηκε 05 Αύγουστος 2016 - 10:12 πμ

Και εγώ συμφωνώ για το 0.32 αν και είναι φαν του 0.28 :)

Ένα ακόμα που πρέπει να έχεις υπόψιν είναι ότι με ηλεκτρονικό mod δεν έχει καμία σημασία 

το αν η αντίσταση σου βγει 1.2 ή 1.5 (σε βάζω μικρές αποκλίσεις για να μην βάλω πιο μεγάλες)

η δουλεία τους είναι να σου δώσουν αυτό που πρέπει εσύ το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να 

δείς σε ποια W παίρνεις αυτό που αρέσει ;)

#11 vagskarm

vagskarm
  • Μέλη
  • 117 Δημοσιεύσεις
  • LocationΑθήνα

Δημοσιεύθηκε 05 Αύγουστος 2016 - 12:35 μμ

Πάνω από 0.30 δεν μου κάθονται καλά, δεν είναι καλοδούλευτα τα χέρια μου, αυτά που έχω χρησιμοποιήσει και είμαι ικανοποιημένος, 0.22 με φυτίλι, 0.25 με 2.5άρι πυρήνα και βαμβάκι, και 0.30 με 3.0άρι πυρήνα και βαμβάκι. Οι αντιστάσεις μου παίζουν 1.2 - 1.5, προσωπικά πολύ ευχαριστημένος.

#12 higraf

higraf
  • Διαχειριστές
  • 406 Δημοσιεύσεις
  • LocationΘεσσαλονίκη

Δημοσιεύθηκε 05 Αύγουστος 2016 - 01:09 μμ

Νομίζω και οι περισσότεροι εκί είμαστε 1.1-1.8 αν και κάποιοι κάποιοι που διάβασα είναι και στα 2 και :P

Και εγώ στα 0.28-0.32 κάνω 5 σπείρες και ότι βγεί, σε ατμο που πάει στο μηχανικό κοιτάω να είμαι στο 1.1Ω

#13 makis66

makis66
  • Διαχειριστές
  • 1.308 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε 06 Αύγουστος 2016 - 09:02 μμ

Πάνω από 0.30 δεν μου κάθονται καλά, δεν είναι καλοδούλευτα τα χέρια μου, αυτά που έχω χρησιμοποιήσει και είμαι ικανοποιημένος, 0.22 με φυτίλι, 0.25 με 2.5άρι πυρήνα και βαμβάκι, και 0.30 με 3.0άρι πυρήνα και βαμβάκι. Οι αντιστάσεις μου παίζουν 1.2 - 1.5, προσωπικά πολύ ευχαριστημένος.

Δηλαδή Βαγγέλη πιο ευκολοδούλευτα είναι τα λεπτά σύρματα 0,20 και 0,25mm από το 0,32mm ;;;

Εγώ γιατί νομίζω το αντίθετο; :m1729:

#14 giorgos maniadakis

giorgos maniadakis
  • Διαχειριστές
  • 1.587 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε 07 Αύγουστος 2016 - 10:40 πμ

Όλα είναι θέμα συνήθειας καί εξηκιωσεις ..

Τά ψιλά σύρματα απο 0.28 mm καί κάτω ναι μέν τυλίγουν ποιό εύκολα πάνω στό αξονακι , αλλά χρειάζονται μεγαλύτερη προσοχή στήν τοποθέτηση καί στό πέρασμα στο βαμβάκι ...

Τά δέ ποιό χοντρά σύρματα από 0.28 mm καί πάνω τυλίγουν ( δυσκολότερα ) αλλά δίνουν την ευκολία στήν τοποθέτηση καί στό πέρασμα βαμβακιού...

( ΠΡΟΣΩΠΙΚΉ ΕΜΠΕΙΡΊΑ )

Όταν πρώτο πήρα τών πρώτο μού καθαρά επισκευασιμο ατμοποιητη των Lemo 2 χιχιχι ναι βρε μήν γελατε μέ αυτών έκανα τίς πρώτες μού παρθενικες αντίστασης ...

Πέρα από τό αρχικό σόκ d6c9555154e6dda2b8e07d8896051f25.jpg
πού έπαθα όταν είδα το τότε γιά εμένα μικροσκοπικό ντεκ καί τίς βίδες τών πόλων πού μού θύμισαν βίδες ωρολογοποιίας, γιατί αλλά έβλεπα στό You Type καί αλλιώς μού ήρθαν, φυσικά δέν είχα βάλει τότε τών παράγοντα τις μεγένθυσης τις καμερας καί εξού καί τό σόκ....

Τό θέμα αρχικά λύθηκε μέ μεγενθυτικο φακό ,. καί μετέπειτα μέ σκελετό γυαλιών καί μέσα μπήκαν ειδική μεγενθυτικη φακοί προσαρμοσμένη στά δικό μού οπτικό πεδίο....

Δέν μέ έφτανε ή στραβομαρα μού σέ παραγγελία σύρματος αρχικά kanthal καί σέ διαφορετικα νούμερα δλδ 0.32 μού ήρθε και σέ μέτρηση δικιάς μού κατόπιν εορτής μού έδειχνε τό ψηφιακό παχυμετρο 0.25 , τό δέ 0.25 ήταν 0.20 καί τό 0.20 ήταν 0.16 γελάστε όσο θέλετε τώρα.....

Πιάνω λοιπόν σάν ανυποψίαστος καί αρχάριος ατμιστής τότεεεε καί άρχισα μέ τό λεπτότερο υποθετικά 0.20 αλλά στήν πραγματικότητα ήταν πολύ λεπτότερο καί από τρίχα ...

Περιττό να σάς πώ τό τί κατέβασα στήν όλοι αρχική προσπάθεια στό νά τυλιχτεί καί νά περάσω πάνω στούς πόλους καί άντε καί στησαμε
άντε τώρα να βάλεις μέσα το βαμβακι στήν μικροσκοπική τρύπα τών 2.4 χιλιοστών,,,,,,,τί καντήλια τί πολυελαίους. Όλο τό tim τών αγίων κατέβηκε εκ τού στόματος μού,,, μεγάλη ή χάρη τούς. κλπ κλπ

Παράτησα τό σύρμα Μου_ _ τρίχα εεε είπαμε όχι κακά λόγια, πιπέρι στό στόμα ,αλλά ρε παληκάρια έτσι τήν παρόμοιασα , καί πήρα τό ποιό μεγαλύτερο πάχος πού υποτίθεται ήταν τό 0.32 υποτίθεται εεε..

Τυλίγοντας τήν πρώτη σπείρα αναφωνησα ουυααου ελααα ρε μεγάλε εδώ είμαστε αυτό είναι σύρμα, αρχικά χαλασα 5 μέ 6 γιατί τίς ήθελα όλες τίς σπείρες αλφαδια χαχαχαχα, Άσχετος τό Αγγούρι 2782df294acfabf464d2db002ea4c47a.jpg
που έφαγα τά κατάφερα καί έστησα από τά πρώτα βήματα μία αξιοπρεπή αντίσταση καί νά αφήσω επιτέλους τών nautilo καί νά ατμιζω μέ επισκευασιμους ατμοποίητες ..

( ΔΊΔΑΓΜΑ )

Όταν λοιπόν μάθεις από τήν αρχή τά δύσκολα μετά όλα τά άλλα σού φαίνονται παιχνίδι

• savo του αρέσει

#15 nikoss rocket

nikoss rocket
  • Μέλη
  • 243 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε 07 Αύγουστος 2016 - 05:20 μμ

Ερώτηση βλέπω ότι άλλοι κάνουν τα σπειρωματα κολλητά και άλλοι αέρα .
Ποια η διαφορά ?

#16 shadockan

shadockan
  • Συντονιστές
  • 387 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε 07 Αύγουστος 2016 - 05:49 μμ

Μακη , 

φαντασου τωρα στησιματα με 0.13mm και συρμα χωρις αντισταση.........

Για αρκετα χρονακια στησιματα με το ανωτερο παχος τα 0.20mm και παντα σε συνδιασμο με συρμα non .....

Ολο αυτο να το τυλιξεις σε φιτιλι , εχοντας στην καλυτερη περιπτωση μια καρφιτσα μεσα στο φιτιλι..........

Σκεψου μετα τους ΙΑΤΤΥ , Ιθακες , Πηνελοπες  , Δυτες , Σοφιες κλπ.κλπ.κλπ............

ΟΜΩΣ , ο δευτερος επισκευασιμος που κατασκευαστηκε στον κοσμο , επερνε ενα συρμα μονο με αντισταση .  Ο Bulli Smoker A2.

Οι υπολοιποι με non ηρθαν αργοτερα.

Ξεραμε ομως τη λειτουργια του απο επισκευες σε εργοστασιακους ατμ/τες .

ΕΚΕΙ ΜΑΘΑΜΕ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΗΤΑΝ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΣΧΟΛΕΙΟ .............., μεχρι σημερα.............

Σημερα ομως εμφανιστηκε ενας νεος τροπος για να μαθει καποιος να στηνει ατμοποιητες και πραγματικα ειναι μεγαλυτερο σχολειο απο αυτο στο οποιο μαθαμε εμεις ....

Πιο σχολειο ειναι αυτο  ;;;;;

Μα φυσικα το TC.

Ναι το TC.

Αν δεν στησεις σωστα σε TC , δεν προκειτε να ατμισεις ...

Αρα θα μαθεις δελεις δε θελεις ........

Μην απορείτε λοιπον γιατι δε δουλευει το TC σε καποιο μοντακι σωστα...

Πρωτα κοιταξτε το στησιμο σας.

Ειναι η κυριοτερη αιτια λαθος λειτουργιας , οσο καλα κι αν ξερει καποιος να στηνει.

Απο τη μεγαλη σιγουρια την πατανε οι περισσοτεροι γνώστες ενος αντικειμενου ..........

Θυμηθείτε το αυτο την επομενη φορα που θα νομισετε οτι καποιο μοντακι δεν ειναι καλο , οταν καποιο στησιμο ενω ειναι πολυ καλο στο ματι .... δεν δουλευει σωστα ....

• makis66, savo και ATMISTHS αρέσει

#17 nikoss rocket

nikoss rocket
  • Μέλη
  • 243 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε 07 Αύγουστος 2016 - 08:49 μμ

2ρο τεστ με σύρμα 0.35 kanthal πυρήνας 0.3mm και 6 στροφές.
Αποτέλεσμα 0,92Ω όχι και άσχημα για 9η προσπάθεια :)

IMG_0520.jpg
  • Ο/Η giorgos maniadakis, makis66, savo και άλλος 1r τους αρέσει αυτό

#18 makis66

makis66
  • Διαχειριστές
  • 1.308 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε 07 Αύγουστος 2016 - 10:01 μμ

Kαλό φαίνεται. :thumbup1:

Η βάση είναι του subtank mini;

Σε Kanthal A1 και σε Wattage mode τις σπείρες τις κάνω κολλητές με κουροεργαλείο.

Αφού στήσω την αντίσταση και πριν περάσω το βαμβάκι πυρώνω σε χαμηλά Watt (8 με 9) για να δω αν ανάβει από μέσα προς τα έξω και ομοιόμορφα.

Αν δεν ανάβει σωστά και έχω hot spot, "χαϊδεύω" την αντίσταση με ένα ίσιο κατσαβιδάκι και ξαναδοκιμάζω μέχρι να ανάψει σωστά.

Αυτή η διεργασία είναι απαραίτητη σε Wattage mode γιατί αν έχουμε ανομοιόμορφη θέρμανση της αντίστασης τότε παίρνουμε μεταλλική γεύση ή και γεύση καμμένου.

Σε έλεγχο θερμοκρασίας με Νi200, SS κλπ, τις σπείρες τις κάνω λίγο ανοιχτές με κενά μικρά και ίσα μεταξύ τους. :) 

Με αυτά τα σύρματα δεν χρειάζεται να πυρώσουμε την αντίσταση.

#19 giorgos maniadakis

giorgos maniadakis
  • Διαχειριστές
  • 1.587 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε 07 Αύγουστος 2016 - 11:17 μμ

Φίλε Νικολα καθόλου άσχημα γιά πρώτες αντίστασης,.....
Τό συγκεκριμένο σύρμα στό subtank mini πιάνει πολύ καλά , αλλά θα σε συμβούλευα νά κόψεις τίς άκρες ποιό κοντά στό ντεκ γιατί από όσο βλεπω εξέχουν πολύ καί άν ναι τό βραχυκύκλωμα είναι σίγουρο..
Μία εναλλακτική λύση είναι νά περνάς τό σύρμα καί από την άλλοι μεριά τίς βίδας καί μετά τό σφίξιμο νά κόβεται κουνώντας κυκλικά μέ τό χέρι...

Ή κολλητές σπείρες χρειάζονται νά είναι όσο ποιό πολύ ενωμένες καί αυτό μπορείς να το επιτύχεις μόνο μέ dry burn δλδ ζεσταμα στό σύρμα καί σύγχρονος μέ μιά κεραμική τσιμπίδα νά πιέσεις ελαφριά έως νά γίνουν ένα σώμα.... όταν γίνουν αυτά θά πρέπει ή αντίσταση νά ανάβει από μέσα πρός τά έξω γιά τήν καλύτερη λειτουργία της...

Όσο αφορά τίς ενωμένες σπείρες στο θέμα Ατμισμα τις παίρνεις των ατμό μόνο από τίς άκρες , ενώ στις ανοιχτές από όλες τίς σπείρες...

Στό παρατεταμένο dry burn ζεσταμα τού σύρματος έχει αναφερθεί καί Ο γιατρος Φαρσαλινος ότι μέ αυτών των τρόπο διασπάται ή δομη τού σύρματος καί παράγονται τοξικές ουσίες γιά τών οργανισμό μας..

Στίς ανοιχτές σπείρες δέν χρειάζεται ζεσταμα απλά ένα απαλό σαν χάδι από ένα μεταλικό κατσαβίδι......
  • nikoss rocket του αρέσει

#20 savo

savo
  • Μέλη
  • 60 Δημοσιεύσεις
  • LocationMYK

Δημοσιεύθηκε 08 Αύγουστος 2016 - 12:28 πμ

Άντε να προσθέσω κ εγώ την ταπεινή μου εμπειρία. Στα πολύπλοκα χόντρα σύρματα ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να μην έχουν hotspot αν δεν κάνουμε dry burn.

Στα λεπτά νορμάλ σύρματα με αρκετά χάδια με το κατσαβίδακι, ίσως και να το αποφύγουμε κατά 97% το πύρωμα.

Έχε υπόψη σου ότι κολητές σπείρες στο ss, ενδέχεται να μην έχουμε σωστή λειτουργία στον έλεγχο θερμοκράσιας από εμπειρικές απόψεις και μόνο.

Προτείνω κολητές σπείρες σε χοντρά και πολύπλοκα σύρματα. (clapton, fused,alien, twisted κλπ)

Έχουν αρχίσει και κάνουν την εμφάνιση τους σύρματα μίξη kanthal με ss ,

ss clapton

ακόμα όμως και τα καινούργια notch coils από ανοξείδωτο ατσάλι που δεν χρειάζεται ούτε dry ούτε my!

• makis66 του αρέσει

Απαντήστε στο θέμα

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη